LECZENIE STOPY CUKRZYCOWEJ

Zespół stopy cukrzycowej jest jednym z najpoważniejszych powikłań, jakie mogą wystąpić u pacjenta chorego na cukrzycę, zmaga się z nim od 6 do 10 proc. pacjentów. Problemy zaczynają się od kłopotów z poruszaniem się, które mogą zakończyć się amputacją stopy. Prawie 50 proc. amputacji nóg w Polsce spowodowanych jest cukrzycą.

Lekceważenie objawów stopy cukrzycowej może zakończyć się utratą kończyny. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, nie zwlekaj z leczeniem!

ZESPÓŁ STOPY CUKRZYCOWEJ – PRZYCZYNY I OBJAWY

Zespół stopy cukrzycowej jest jednym z powikłań cukrzycy. To owrzodzenie, zakażenie lub destrukcja tkanek w obrębie struktur stopy, które pojawiają się poniżej kostki. Wynikają one zarówno z uszkodzenia struktur układu nerwowego, jak i naczyń krwionośnych.

Zmiany naczyniowe i nerwowe u chorego na cukrzycę najczęściej przebiegają równolegle. Rzadko jednak dają równo nasilone objawy. Dlatego wyróżniamy dwa główne typy zespołu stopy cukrzycowej w zależności od dominacji zmian. Przy bardziej nasilonych zmianach w obrębie układu nerwowego mówimy o stopie neuropatycznej. W przypadku wyraźniejszych zmian w zakresie naczyń tętniczych mówimy o stopie naczyniowej. Trzecia sytuacja to współistnienie uszkodzenia obydwu komponentów o jednakowym stopniu nasilenia, co określamy jako tzw. stopa mieszana.

W przypadku uszkodzenia układu nerwowego pacjent ma zmniejszone lub nieobecne czucie bólu, temperatury, a także dotyku, skóra jest sucha i łatwo pęka. Zmniejsza się siła mięśni, co powoduje deformację stopy. Dołączają się do tego zmiany w obrębie kości stopy, postępuje ich odwapnienie, tendencja do powolnego procesu ich rozfragmentowywania, w miejscach zwiększonego nacisku na poszczególne partie stopy powstają owrzodzenia. Tej postaci stopy cukrzycowej towarzyszą często nieprzyjemne dolegliwości bólowe o charakterze mrowienia, kłucia, szarpania w nodze, zazwyczaj nasilające się w nocy.

Jeżeli na pierwszy plan wysuwają się zmiany związane z pogorszeniem ukrwienia w obrębie naczyń krwionośnych, stopa staje się zimna. W zaawansowanych stadiach jest sina, chory odczuwa kurcze łydek, zanika owłosienie na stopie. W dalszych etapach w dystalnych częściach stopy (palce, pięta) dochodzi do zaczerwienienia, następnie zmiany zabarwienia na kolor czarnym co oznacza martwicę danej części stopy.

STOPA CUKRZYCOWA - LECZENIE

Pojawienie się stopy cukrzycowej jest poważnym powikłaniem cukrzycy.  Bardzo trudno odwrócić ten stan. Leczenie wymaga współdziałania zespołu leczniczego składającego się ze specjalistów różnych dziedzin. Przy leczeniu ZSC diabetolodzy współpracują z chirurgami naczyniowymi, neurologami, dermatologami i ortopedami.

W Poradni Leczenia Stopy Cukrzycowej w Klinice Marusza pracują najlepsi specjaliści posiadający wieloletnie doświadczenie z zakresu leczenia cukrzycy i zespołu stopy cukrzycowej: dr Beata Mrozikiewicz-Rakowska, Mirosława Młynarczuk, dr Bożena Dubno, Anna Mienicka.

Poprzez swoje zaangażowanie, ogromną wiedzę i doświadczenie w temacie Zespołu Stopy Cukrzycowej daje nadzieje na normalne życie bez amputacji swoim pacjentom z całego kraju.

SYGNAŁY ALARMOWE
 • sucha, pękająca, skóra stóp
 • deformacja kształtu stopy
 • inne niż dotychczas zabarwienie stopy, obrzęki
 • uczucie zimnych stóp
 • dolegliwości bólowe w obrębie stóp pojawiające się szczególnie w nocy (kłucia, palenie, mrowienie, szarpanie)
 • tendencja do łatwego siniaczenia się skóry w obrębie podudzi i stóp (nieuświadomione urazy)
 • nieświadome gubienie obuwia.

ZASADY PIELĘGNACJI STOPY CUKRZYCOWEJ
 • krótkotrwałe mycie stóp w letniej wodzie (nie wolno moczyć stóp), do mycia używamy zwykłego mydła, może to być szare mydło
 • odpowiednie natłuszczanie na bazie tłuszczów roślinnych, z pominięciem przestrzeni międzypalcowych
 • codzienne obserwowanie stóp w celu wykrycia ewentualnych uszkodzeń, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek podejrzanych zmian – natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza
 • do pielęgnacji stóp nie używać ostrych przyborów (zamiast nożyczek pilnik do paznokci)
 • codzienne ćwiczenia, najlepiej w odciążeniu (na leżąco) celem poprawy ukrwienia
 • zakładanie specjalnego wygodnego obuwia (najlepiej ortopedycznego, szytego na miarę)

Zadzwoń i umów wizytę!    +48 602 573 788 lub +48 602 573 716

COVID-19

Ważne informacje dotyczące przyjmowania pacjentów w Klinice Marusza!