Zespół stopy cukrzycowej jest jednym z najpoważniejszych powikłań, jakie mogą wystąpić u pacjenta chorego na cukrzycę, zmaga się z nim od 6 do 10 proc. pacjentów. Problemy zaczynają się od kłopotów z poruszaniem się, które mogą zakończyć się amputacją stopy. Prawie 50 proc. amputacji nóg w Polsce spowodowanych jest cukrzycą.
Lekceważenie objawów stopy cukrzycowej może zakończyć się utratą kończyny. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, nie zwlekaj z leczeniem!
Zespół stopy cukrzycowej jest jednym z powikłań cukrzycy. To owrzodzenie, zakażenie lub destrukcja tkanek w obrębie struktur stopy, które pojawiają się poniżej kostki. Wynikają one zarówno z uszkodzenia struktur układu nerwowego, jak i naczyń krwionośnych.
Zmiany naczyniowe i nerwowe u chorego na cukrzycę najczęściej przebiegają równolegle. Rzadko jednak dają równo nasilone objawy. Dlatego wyróżniamy dwa główne typy zespołu stopy cukrzycowej w zależności od dominacji zmian. Przy bardziej nasilonych zmianach w obrębie układu nerwowego mówimy o stopie neuropatycznej. W przypadku wyraźniejszych zmian w zakresie naczyń tętniczych mówimy o stopie naczyniowej. Trzecia sytuacja to współistnienie uszkodzenia obydwu komponentów o jednakowym stopniu nasilenia, co określamy jako tzw. stopa mieszana.
W przypadku uszkodzenia układu nerwowego pacjent ma zmniejszone lub nieobecne czucie bólu, temperatury, a także dotyku, skóra jest sucha i łatwo pęka. Zmniejsza się siła mięśni, co powoduje deformację stopy. Dołączają się do tego zmiany w obrębie kości stopy, postępuje ich odwapnienie, tendencja do powolnego procesu ich rozfragmentowywania, w miejscach zwiększonego nacisku na poszczególne partie stopy powstają owrzodzenia. Tej postaci stopy cukrzycowej towarzyszą często nieprzyjemne dolegliwości bólowe o charakterze mrowienia, kłucia, szarpania w nodze, zazwyczaj nasilające się w nocy.
Jeżeli na pierwszy plan wysuwają się zmiany związane z pogorszeniem ukrwienia w obrębie naczyń krwionośnych, stopa staje się zimna. W zaawansowanych stadiach jest sina, chory odczuwa kurcze łydek, zanika owłosienie na stopie. W dalszych etapach w dystalnych częściach stopy (palce, pięta) dochodzi do zaczerwienienia, następnie zmiany zabarwienia na kolor czarnym co oznacza martwicę danej części stopy.
Pojawienie się stopy cukrzycowej jest poważnym powikłaniem cukrzycy. Bardzo trudno odwrócić ten stan. Leczenie wymaga współdziałania zespołu leczniczego składającego się ze specjalistów różnych dziedzin. Przy leczeniu ZSC diabetolodzy współpracują z chirurgami naczyniowymi, neurologami, dermatologami i ortopedami.
W Poradni Leczenia Stopy Cukrzycowej w Klinice Marusza pracują najlepsi specjaliści posiadający wieloletnie doświadczenie z zakresu leczenia cukrzycy i zespołu stopy cukrzycowej: dr Beata Mrozikiewicz-Rakowska, Mirosława Młynarczuk, dr Bożena Dubno, Anna Mienicka.
Poprzez swoje zaangażowanie, ogromną wiedzę i doświadczenie w temacie Zespołu Stopy Cukrzycowej daje nadzieje na normalne życie bez amputacji swoim pacjentom z całego kraju.
602 573 788 lub 602 573 716