Klinika Marusza okrągłe plecy
Fizjoterapia

Okrągłe plecy – problem nastolatków

15 marca 2018

Okrągłe plecy to wada postawy, która jest stosunkowo często orzekana w gabinetach ortopedycznych. Może być ona wynikiem zaburzeń genetycznych (wada wrodzona), efektem niektórych chorób (gruźlica, choroba Scheuermana, krzywica, zapalenie stawów kręgosłupa), jednak najczęściej jest to problem nabyty, wykształcany w wieloletnim procesie nieprawidłowej postawy ciała. Na pytania o okrągłych plecach opowiada Rafała Bauera – fizjoterapeuta z Kliniki Marusza w Warszawie.

Okrągłe plecy są prawdziwą zmorą dzisiejszych nastolatków, które „pracowały” na tę wadę złą postawą podczas oglądania telewizji, odrabiania lekcji czy spożywania posiłków przy stole.

Jakie są przyczyny okrągłych pleców?

Hiperkifoza piersiowa, odpowiedzialna za powstawanie okrągłych pleców, spowodowana jest przede wszystkim dystonią odpowiednich partii mięśni. U chorych osób, nieprawidłowo słabe napięcie zauważa się w obrębie prostownika grzbietu, mięśni karku oraz mięśni ściągających łopatki: czworobocznego, równoległobocznego i najszerszego grzbietu. Nadmierne rozciągnięcie wyżej wymienionych partii mięśniowych powoduje trudności z utrzymaniem głowy i szyi, przez co kieruje się ona ku przodowi, łopatki natomiast, zapadają się do tyłu.

Poza dystonią, przy okrągłych plecach pojawia się również przykurcz innych mięśni: piersiowego mniejszego, piersiowego większego, a także zębatego przedniego. Stan skurczu w obrębie tych mięśni uniemożliwia sprowadzenie łopatek ku sobie i ściągnięcie barków, w efekcie uwypuklenie pleców postępuje, a klatka piersiowa spłaszcza się.

Okrągłe plecy: Co dziecko robi źle?

Okrągłe plecy kształtują się praktycznie przy wykonywaniu każdej czynności. Dużą rolę w wieku dziecięcym odrywa nieprawidłowe noszenie ciężarów, na przykład szkolnego tornistra. Bardzo ważne jest więc zwracanie uwagi na to, co, jak długo i w jaki sposób dziecko nosi na plecach.

Poza tym, na osłabienie niektórych mięśni wpływa nieodpowiednia pozycja przy siedzeniu – przy stole, podczas odrabiania lekcji, w szkolnej ławce. W szkole, duże znaczenie mają również nieskorygowane lub niezauważone wady wzroku – dziecko pochyla się nad książką, próbując odczytać tekst, przyjmuje przy tym nieprawidłową i szkodliwą dla niego postawę.

Okrągłe plecy – zapobieganie

Warto uczyć dziecko, że prawidłowa postawa przez cały dzień ma ogromny wpływ na wady postawy. Nie należy pozwalać mu na wykonywanie czynności, które pogłębiają zjawisko okrągłych pleców: wyczynowe biegi lub skoki (np. w dal), jazda na rowerze w pozycji pochylonej, ćwiczenia siłowe, podnoszenie ciężarów lub skłony. Trzeba także zwrócić uwagę na pozycję dziecka podczas snu i w miarę możliwości, spróbować ją skorygować poprzez odpowiednio dobraną poduszkę.

Okrągłe plecy – leczenie

U pacjentów z łagodną postacią okrągłych pleców konieczne jest jedynie wykonywanie zaleconych ćwiczeń i spanie na niezbyt miękkim materacu. O ćwiczenia warto zapytać fizjoterapeutę – dobierze on odpowiedni zestaw i przekaże dziecku wskazówki co do prawidłowego ich wykonywania w domu.

W przypadku gdy okrągłe plecy powodują dolegliwości bólowe, stosujemy leki przeciwbólowe, gimnastykę korekcyjną, fizykoterapię oraz szelki ortopedyczne. W niektórych, bardzo poważnych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne.

Pomocne w leczeniu okrągłych pleców mogą być także joga, masaże, chiropraktyka (rodzaj terapii manualnej).

Jeśli Twoje dziecko ma okrągłe plecy lub inną wadę postawy, umów się na konsultację już dzisiaj! Klinika Marusza, ul. Jana Kazimierza 11 B, Warszawa-Wola.

Zadzwoń i umów wizytę!    +48 602 573 788 lub +48 602 573 716

                       

Aktualności

Profesjonalne zabiegi, najnowsze technologie, atrakcyjne rabaty!