Klinika Marusza - Gimnastyka korekcyjna, wady postawy
Fizjoterapia

Gimnastyka korekcyjna, a wady postawy

24 marca 2018

Większość wad postawy wykrywana jest u dzieci już na etapie wczesnoszkolnym. Wczesne wykrycie, jeszcze w momencie najintensywniejszego rozwoju dziecka sprawia, że istnieją duże szanse na wyleczenie wad postawy. Jedną z najpopularniejszych metod terapeutycznych jest gimnastyka korekcyjna. Sprawdź jak wpływa na leczenie wad kręgosłupa i skorzystaj z porady doświadczonego fizjoterapeuty w Klinice Marusza.

Na czym polega gimnastyka korekcyjna?

Rola gimnastyki korekcyjnej, w kształtowaniu prawidłowej postawy każdego dziecka, jest nie do przecenienia. Program treningowy składa się z prostych do wykonania, odpowiednio dobranych ćwiczeń, które pobudzają do ruchu i wzmacniają odpowiednie partie mięśniowe, których nadmierny skurcz lub rozluźnienie, odpowiada za skrzywienia kręgosłupa. Gimnastyka korekcyjna wykazuje dużą skuteczność w leczeniu różnego rodzaju wad postawy: skoliozy bocznej, okrągłych pleców, odstających łopatek lub zwiększonych lordoz. Prowadzący zajęcia specjaliści nie skupiają się wyłącznie na ćwiczeniach „tu i teraz” – uczą również, jaką postawę powinno się przyjmować podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Poza korekcją skrzywień aparatu ruchu, ćwiczenia korekcyjne wzmacniają również pamięć, zdolność logicznego myślenia, pobudzają ośrodki kojarzeniowe i ćwiczą wyobraźnię przestrzenną. Poprzez odpowiedni trening dziecko uczy się poszanowania dla sportu i wyrabia w sobie nawyk codziennej aktywności fizycznej. Ćwiczenia korekcyjne dla najmłodszych mają zazwyczaj formę zabawy, bowiem to właśnie w ten sposób, dzieci uczą się najchętniej i najszybciej. Regularne i nieprzerwane treningi przynoszą zadziwiająco dobre skutki: korygują wady postawy, zapobiegają pogłębianiu się już istniejących, wzmacniają odpowiednie partie mięśni, jednocześnie osłabiając inne, nadmiernie przykurczone.

Ćwiczenia w domu

Jeśli placówka szkolna, do której uczęszcza dziecko, nie prowadzi zajęć z zakresu gimnastyki korekcyjnej, to warto robić to w domu. Niezakłócona współpraca dzieci i rodziców ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów – dobrym pomysłem będzie tutaj aktywny udział rodzica w gimnastyce, polegający nie tylko na wydawaniu komend, ale na wspólnej zabawie i ćwiczeniach. W końcu dzieci najlepiej uczą się przez przykład!

Martwi Cię wada postawy u Twojego dziecka? Zapraszamy na konsultację do Kliniki Marusza, ul. Jana Kazimierza 11 B.

Zadzwoń i umów wizytę!    +48 602 573 788 lub +48 602 573 716

                       

Aktualności

Profesjonalne zabiegi, najnowsze technologie, atrakcyjne rabaty!