Klinika Marusza - Artroskopia kolana, stawu kolanowego
Ortopedia

Artroskopia kolana – jakie są wskazania do jej wykonania?

10 marca 2018

Artroskopia kolana może być zarówno metodą leczniczą, jak i diagnostyczną stosowaną w różnych chorobach, związanych z zaburzeniami budowy i funkcjonowania stawu kolanowego. Jest również jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów ortopedycznych. Jakie są wskazania do artroskopii stawu kolanowego i jak wygląda cała procedura jej wykonania.

Technika zabiegu artroskopii kolana

Artroskopia stawu kolanowego polega na nacięciu powierzchni skóry, a następnie wprowadzeniu do jego wnętrza małej kamery. Dzięki temu lekarz ogląda na monitorze struktury tworzące staw kolanowy (powierzchnie stawowe, więzadła, okoliczne mięśnie i chrząstki). Ta metodyka umożliwia postawienie odpowiedniej diagnozy, co leży u podstaw określonych dysfunkcji w obrębie kolana. Mimo swojej inwazyjności, cały zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym (rzadziej w całkowitej narkozie). Dzięki zastosowaniu metod wizualnych (kamery oraz podświetlenia) nie ma potrzeby wykonywania większego nacięcia chirurgicznego i „otwierania” całego stawu, by uwidocznić kluczowe struktury stawowe.

Podczas artroskopii lekarz może także dokonać pewnych drobnych „napraw” w obrębie stawu kolanowego. Wykonuje kolejne nacięcia, wprowadza narzędzia chirurgiczne, dzięki czemu może przeprowadzić cały zabieg pod powłoką skóry pacjenta. To duża zaleta w kwestii estetycznej (mała blizna pooperacyjna) oraz stwarza mniejsze ryzyko wystąpienia zakażenia w przebiegu całego zabiegu.

W jakim celu wykonuje się artroskopię?

Najważniejszą przyczyną, która kieruje lekarzem, wykonującym zabieg jest chęć poznania przyczyny występowania określonej patologii w obrębie stawu kolanowego, której nie da się wyjaśnić poprzez wykonywanie badań obrazowych (ultrasonograficznych lub rentgenowskich). Dzięki artroskopii lekarz może nie tylko dowiedzieć się, skąd biorą się dolegliwości pacjenta, ale także ma możliwość, by skutecznie im zaradzić.

Innym powodem do wykonania artroskopii jest konieczność inwazyjnego leczenia, polegającego na likwidacji patologii powstałych jako konsekwencje urazowe. Artroskopia zalecana jest też w celu usunięcia ciał obcych lub zmian nowotworowych, znajdujących się w stanie kolanowym, a także naprawy złamań, do których mogło dojść w przebiegu złożonych urazów kończyn dolnych. Dzięki takiej procedurze leczniczej pacjent ma szansę odzyskać pełną ruchomość w stawie kolanowym.

Masz problem z kolanami? Jesteś biegaczem, sportowcem, lub po prostu kolana z biegiem czasu zaczęły sprawiać Ci problemy? Zapraszamy na wizytę do Kliniki Marusza, ul. Jana Kazimierza 11 B, Warszawa – Wola. Skorzystaj z pomocy ortopedy, fizjoterapeuty i odzyskaj sprawność.

Zadzwoń i umów wizytę!    +48 602 573 788 lub +48 602 573 716

                       

Aktualności

Profesjonalne zabiegi, najnowsze technologie, atrakcyjne rabaty!